Lokal na kulturę

Sprawdź, co się dzieje w lokalach SPRAWDŹ
CO SIĘ DZIEJE W LOKALACH

WOLNO

Kochanowskiego 14

Więcej o lokalu więcej
o lokalu

mniej, więcej - Łukasz Piskorek, Okładki książkowe 2013-2022

data: 03 kwietnia 2022

cena: 0 zł

mniej, więcej - Łukasz Piskorek, Okładki książkowe 2013-2022

ŁUKASZ PISKOREK
mniej, więcej
Dyskretny urok geometrii i opowieść zamknięta w jednej ilustracji.
Okładki książkowe 2013-2022.
Kurator: Adrian Chorębała
Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym AGRAFY?22 Międzynarodowego Studenckiego Konkursu Projektowego.

 

Gęstwina liści, która skrywa w sobie tajemnicę. Hipnotyzujące opt-artowe kręgi, rozsadzająca front okładki typografia czy malarskość powierzchni z zaznaczonym tytułem i autorem. Łukasz Piskorek nie jest niewolnikiem jednego stylu czy projektantem powielającym własne pomysły. Arsenał jego wizualnych znaków rozpoznawczych jest zróżnicowany, ale też czuć autorski pazur w seriach projektowanych dla Czarnego czy Państwowego Instytutu Wydawniczego. Jego prace cechuje bowiem uważność, wrażliwość na detal i funkcjonalność. Jednym gestem projektowym czy symbolem potrafi oddać treść lub klimat książki. Ale też zdarza mu się zaintrygować niedopowiedzeniem lub pozostawieniem pola interpretacji dla odbiorcy. Okładki przez niego projektowane bronią się bowiem jako osobne dzieła wizualne, o co czasami trudno w czasach nastawionych na sprzedaż.

Łukasz Piskorek bawi się identyfikacją wizualną w obrębie jednej serii. Przestawia akcenty, uwodzi malarskością lub stawia na zdecydowany zestaw symboli w obrębie jednego projektu. To co łączy jego prace to rzecz zdecydowanie nie do przecenienia: to działa. Jego okładki zwracają uwagę. Przykuwają wzrok. Wchodzą w dialog z odbiorcą. Wytrącają ze schematów prostych skojarzeń. I dlatego tak cenna jest ekspozycja tych prac w jednym miejscu gdyż można dostrzec, że te okładki łączy literacka.


Projektant graficzny, specjalizujący się w kreowaniu wizerunków marek oraz projektowaniu okładek książek. Od roku 2013 współtworzył pracownię projektową Fajne Chłopaki w Łodzi. We wrześniu 2020 roku przeszedł do studia brandingowego Fuse Collective.
Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, między innymi, rok rocznie w zestawieniu tygodnika Polityka za najlepsze okładki książkowe oraz w konkursie Polish Graphic Design Awards. Nominowany do nagrody KTR w kategorii design.
Współpracował między innymi z Wydawnictwem Czarnym, Państwowym Instytutem Wydawniczym, Wydawnictwem Agora, Łódź Film Commission, Muzeum Emigracji w Gdyni, Instytutem Adama Mickiewicza.
Uczestnik wystaw indywidualnych oraz grupowych. Między innymi: ?Places of Origin: Polish Graphic Design in Context? w Reykjaviku; ?II Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych? oraz Wanted Design Festival w Nowym Jorku.
Wielokrotnie zapraszany na konferencje i spotkania związane z projektowaniem graficznym, między innymi Gdynia Design Days.
Jego prace weszły na stałe do kolekcji Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu.

 

Serwis należy do Urzędu Miasta Katowice . © 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone.