Lokal na kulturę

Inne wydarzenia INNE
WYDARZENIA

Sprawdź, co się dzieje w lokalach SPRAWDŹ
CO SIĘ DZIEJE W LOKALACH

Śląskie Lumpiary. Vintage Shop

ul. Kochanowskiego 11

Więcej o lokalu więcej
o lokalu

Modowy Klub Filmowy: "Czy Lucyna to dziewczyna?" (1934) + prelekcja o modzie lat 30. 29.06

data: 29 czerwca 2024

Modowy Klub Filmowy:

sobota, 29 czerwca, 18:00

Romans kina i mody trwa nieprzerwanie od prawie 130 lat. Projektanci bili się o uwagę reżyserów, aktorki wyznaczały trendy, a nonszalancko zarzucony sweter czy za duża marynarka zobaczona na ekranie hipnotyzowała publiczność. Kino to kompendium wiedzy o modzie, a jedna dziedzina sztuki nieustannie wpływa na drugą. W cyklu Modowy Klub Filmowy zobaczymy trendy sprzed lat, a filmy będą impulsem do rozmowy o mniej lub bardziej znanych modowych historiach.

CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?

Polska, 1934

Reżyseria: Juliusz Gardan

Obsada: Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo, Mieczysława Ćwiklińska, Władysław Grabowski

Lucyna, córka bogatego przemysłowca, wraca po studiach i uzyskaniu dyplomu inżyniera z zagranicy do kraju, lecz ojciec nie zgadza się, by pracowała. Lucyna wpada na zabawny pomysł. W męskim przebraniu uzyskuje posadę technika i zostaje pomocnikiem inżyniera Żarnowskiego. Więcej jednak interesuje się osobą swego przełożonego aniżeli zdobyczami wiedzy technicznej. Po pewnym czasie zdobywa sympatię Stefana i staje się uczestnikiem jego kawalerskich eskapad, starając się wszelką cenę zdobyć jego serce i zniechęcić go do narzeczonej, Tuni. Po jednej birbantce w nocnym lokalu Lucyna, jako Julka Kwiatkowska, siostra Juliana Kwiatkowskiego udaje sie do mieszkania Żarnowskiego, żeby dowiedzieć się co stało się z jej bratem, którego od wczoraj nie ma w domu. Piękna panna robi na Stefanie silne wrażenie. Stefan dopiero w finale przekonuje się, że panna Kwiatkowska i jej brat to jedna i ta sama osoba. Czuje się nieco urażony w swej godności, ale uczucie jest mocniejsze niż zadraśnięta ambicja...

Przed filmem prelekcja Anny Gołkowskiej:

„Czy Lucyna to dziewczyna to doskonały pretekst do rozmowy o modzie lat 30. To epoka, w której pojawiły się i przede wszystkim utrwaliły zmiany w modzie. A dodatkowego smaczku dodaje wątek wykorzystania męskiej garderoby przez główną bohaterkę.”

Przed seansem zostanie wyświetlony krótki film z archiwum Filmoteki Śląskiej.

Anna Gołkowska @endless_retro - pasjonatka mody retro i wszystkiego, co wiąże się z epoką od lat 20. do 50. XX wieku. Wielbicielka filmów, książek i nieustannego odkrywania nowych znaczeń, tropów i połączeń w kulturze. Po godzinach aktywnie zaangażowana w działania kulturalne dla swojego ukochanego miasta - Tarnowskich Gór.

Bilety:

https://www.filmowa.net/system.html?id=86021

Link do wydarzenia: https://tiny.pl/d5s5

 

Serwis należy do Urzędu Miasta Katowice . © 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone.