SPRAWDŹ
CO SIĘ DZIEJE W LOKALACH

Kordeckiego 2

Kordeckiego 2

więcej
o lokalu

Agata Storer ZAMKI NA PIASKU - wystawa fotografii

data: 30 czerwca 2017

Agata Storer Zamki na piasku wernisaż 30.06.2017 r., godz. 18.00, wstęp wolny

Prezentowane na wystawie fotografie powstały w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, gdzie autorka spędziła kilka ostatnich lat. Pochodzi z Gliwic i mimo że w serii nie ma zdjęć ze Śląska, to właśnie kultura tego regionu ukształtowała sposób, w jaki postrzega rzeczywistość. To w odniesieniu do Śląska definiuje to, co obce, dziwne czy osobliwe. 

Pracując nad wystawą, odkryła, że jej własne doświadczenie kulturowej niestabilności jest również śląskim doświadczeniem. Historia Śląska jest pełna przemieszczeń ? Niemców, Żydów, Kresowian, samych Ślązaków. Współczesny Śląsk wydaje się być monolitem kulturowym, wystarczy jednak zagłębić się w historię, żeby odkryć jego różnorodność ? żywą ciągle tam, gdzie żywy jest przekaz międzypokoleniowy. Tak jak w przypadku rodziny autorki, której korzenie sięgają Kresów Wschodnich i ciągną się daleko na Zachód. Dlatego Storer zdecydowała się sięgnąć do dokumentów i fotografii swojej rodziny. Stanowią one łącznik między towarzyszącym jej doświadczeniem kulturowego outsidera a historią najbliższych.

Niektóre opowieści migracyjne są często przywoływane i dobrze znane członkom rodziny. Inne, takie jak rodzinne związki z narodem niemieckim, są niejasne, tajemnicze i przemilczane. To dlatego dokumenty i teksty, którymi autorka posłużyła się na wystawie, są jedynie śladami przeszłych wydarzeń. Ich wybiórczość i szkicowy charakter ukazują sposób, w jaki postrzegamy przeszłość ? zapamiętujemy historie często przywoływane, zapominamy zaś o tych, które opowiadane są niechętnie.

Wystawa układa się w opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca. Prowadzą do niego fragmenty fotografowanej rzeczywistości. A cel, którego być może nigdy nie uda się osiągnąć, majaczy na horyzoncie niczym zamek na piasku.

Kuratorka wystawy: Anka Sielska

Agata Storer (ur. 1979 w Knurowie), fotografka, graficzka. Ukończyła projektowanie graficzne w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Stypendystka w Hochschule für Gestaltung (Frankfurt). Dyplom na temat multimedialnej prezentacji fotografii społecznej. Współpracowała z agencjami reklamowymi G7 i Saatchi & Saatchi. Laureatka Złotego Orła za kampanię reklamową dla Nike. Udziela się społecznie, szczególnie na rzecz ofiar handlu ludźmi. Była wolontariuszką i street workerką w Polsce (na Śląsku) oraz w fawelach w S?o Paulo w Brazylii. Uczyła się edycji fotografii w International Center of Photography w Nowym Jorku. Pracowała jako nauczycielka projektowania graficznego w Liceum Plastycznym w Zabrzu oraz w Międzynarodowej Szkole Anglikańskiej w Jerozolimie, od czasu do czasu również wykłada fotografię, historię sztuki, projektowanie graficzne w jerozolimskiej szkole mediów. Wystawa Zamki na piasku jest pierwszą indywidualną wystawą Agaty.

Wystawę można oglądać do 30 lipca, od poniedziałku do piątku, po uprzednim umówieniu się: fundacja@kulturaobrazu.org

Wernisaż: piątek, 30.06.2017 r., godz. 18.00
Galeria Fundacji Kultura Obrazu
ul. ks. A. Kordeckiego 2, Katowice
Wstęp wolny

Serwis należy do Urzędu Miasta Katowice . © 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone.