INNE
WYDARZENIA

SPRAWDŹ
CO SIĘ DZIEJE W LOKALACH

Kordeckiego 2

Kordeckiego 2

więcej
o lokalu

DRŻENIE Krzysztof Szewczyk - wystawa fotografii

data: 10 marca 2017

Informacja prasowa

Fundacja Kultura Obrazu zaprasza na otwarcie wystawy Krzysztofa Szewczyka „Drżenie” – w piątek, 10.03.2017 r., o godz. 19.00, w siedzibie fundacji przy ul. ks. A. Kordeckiego 2 w Katowicach. Wstęp wolny.

Drżenie ziemi materializuje się w niepokojącym falowaniu domów, jest słyszalne w dźwiękach wibrujących naczyń, widoczne w kołyszących się żyrandolach lub rysach pojawiających się na ścianach budynków. Pojawia się nagle i wywołuje zaniepokojenie. W szerszym ujęciu drżenie przyjmować może różne znaczenia. Może być przyczyną, symptomem lub metaforą niewidocznych procesów. Jako takie może oznaczać podniecenie, wysiłek, chorobę, zimno, ból lub strach.

Krzysztof Szewczyk, autor prezentowanego w Fundacji Kultura Obrazu fotografii z cyklu „Drżenie”, bada ślady i historie związane bezpośrednio lub pośrednio ze zjawiskiem wstrząsów sejsmicznych, których główną przyczyną jest podziemna eksploatacja zasobów naturalnych. Fotograf podejmuje próbę zrekonstruowania niewidzialnej topografii regionu w oparciu o dostępne mapy sejsmiczne. Koncentruje się na epicentrycznych fragmentach krajobrazu, konfrontując obiektywne, lecz ciągle zmieniające się dane naukowe z naocznym doświadczeniem miejsca. W szerszej perspektywie odnosi się do metod wizualizowania zjawisk przyrody, w których proces obserwacji jest zapośredniczony poprzez mechaniczno-optyczne aparaty oraz zracjonalizowane procedury naukowe.

Projekt został zrealizowany pod opieką Aarona Schumana, amerykańskiego fotografa, wykładowcy i kuratora, w ramach warsztatów ISSP International Masterclass 2015/2016.  

Autor składa podziękowania Śląskiemu Obserwatorium Geofizycznemu PAN w Raciborzu za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

Krzysztof Szewczyk (1979, Katowice). Ukończył fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Absolwent Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie pracuje jako asystent w Pracowni Fotografii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Fotograf niezależny, zajmuje się fotografią dokumentalną. Nagradzany w konkursach fotografii prasowej BZ WBK PRESS Foto i Newsweek Poland Photo Awards. Uczestniczył w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Interesuje go wielowymiarowy związek człowieka z krajobrazem. Doktorant w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Bada historię fotografii na Górnym Śląsku.

 

Krzysztof Szewczyk „Drżenie”
Wernisaż: piątek, 10.13.2017 r., godz. 19.00
Spotkanie z autorem: piątek, 31.03.2017 r., godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 31 marca, od poniedziałku do piątku, po uprzednim umówieniu się: fundacja@kulturaobrazu.org

Fundacja Kultura Obrazu
ul. ks. A. Kordeckiego 2, Katowice

Serwis należy do Urzędu Miasta Katowice . © 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone.