SPRAWDŹ
CO SIĘ DZIEJE W LOKALACH

Kordeckiego 2

Kordeckiego 2

więcej
o lokalu

Dorota Buczkowska. Rok w sanatorium - wystawa fotografii

data: 08 czerwca 2017

Zapraszamy na otwarcie wystawy Doroty Buczkowskiej "Rok w sanatorium" w piątek, 8 czerwca, o godz. 18.00. Początek pracom z cyklu dały zdjęcia znajdowane przez artystkę na pchlich targach. Rozwinięcie fotografie zachowane w norweskim archiwum Sogn og Fjordane w Leikanger, dokąd Dorota Buczkowska udała się wraz z Anną Theiss na zaproszenie Fundacji Archeologia Fotografii. Wystawa prowadzi przez proces odkrywania fotograficznych zbiorów, tak instytucjonalnych, jak i domowych czy porzuconych na targach staroci. I stawia pytanie o rolę artysty w ożywianiu zdjęć, odczytywaniu zawartych w nich historii, tworzeniu własnych opowieści. Wstęp wolny.

Projekt Doroty Buczkowskiej zatytułowany "Rok w sanatorium" zaczął się od zdjęć wyjmowanych z pudeł ulicznych sprzedawców, pisze Iwona Kurz: "poszukując starych pocztówek, artystka znajdowała na antykwarycznych straganach również osierocone fotografie, z jednej strony czytelne, pozwalające na rozpoznanie póz i gestów, układające się w jakieś historie i konfiguracje; z drugiej zaś wyrwane z kontekstu, często ze skazą, naddarciem lub blizną." Podobne uszkodzenia materii zdjęcia co ważne, wynikające nie z kaprysów procesu fotochemicznego, lecz dotykające tej właśnie warstwy materialnej Buczkowska wykorzystuje jako punkt wyjścia. Zagięcie, plama, dziura ulegają w efekcie jej artystycznej interwencji, tyle terapeutycznej, ile prowokującej niepokój.

Rozwinięciem cyklu, otwartego w 2012 roku, są prace z serii "Praktyczny poradnik przetrwania uczuciowej burzy nad wodą", które powstały w ramach wyprawy do Norwegii i pracy nad lokalnym archiwum fotograficznym Sogn og Fjordane w Leikanger na przełomie 2015 i 2016 roku. W wyjeździe artystce towarzyszyła Anna Theiss, która przygotowała teksty nawiązujące do prac Doroty Buczkowskiej. Przyrodnicze subtelności i półtony - pisze Theiss - tworzą ramę dla historii bohaterów, których artystka powołuje do życia. To korowód przedziwnych postaci: kobieta z jednym okiem, dziewczynka oswajająca bestię, para dziewcząt, które zbyt długo patrzyły w swoje odbicia w tafli fiordu.

Serwis należy do Urzędu Miasta Katowice . © 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone.